Recenze outdoorového ultralehkého stanu Cloud Up2
Dodatečnou recenzi tmavě zeleného provedení stanu z roku 2020 naleznete níže (v polovině stránky)
(po 7 měsících používání ve vysokohorském terénu)
Stan nabízíme ve 3 provedeních, testovaná varianta stanu je provedením z roku 2019 v šedé barvě.
Testování probíhalo při turistice v Gruzii, kde jsme stan stavěli do nadmořských výšek okolo 3 500 m.n.m. a při několikatýdenním pobytu v Rakouských a Italských Alpách, pár fotek z testování naleznete níže.
Na úvod bych rád zmínil, že stan lze postavit na několik různých způsobů a dle toho se bude odvíjet celková hmotnost používané varianty, zkušenosti máme především s variantou b a c, které jsou plně dostatečné pro většinu našich výletů.
a) Odlehčená varianta: tyčky + tropiko + kolíky = 1 025 g
b) Odlehčená sestava bez moskytiéry = 1 180 g
c) Plnohodnotná sestava = 1 410 g
d) Extrémní varianta se zdvojenou podlahou a kotvícími provazy = 1 690 g
Stan je dvouplášťový, sestavení stanu je velmi jednoduché a nezabere více než 2 minuty. Stan jsme stavěli i za bouřky a rychlost stavby je zde jednoznačnou výhodou. Hmotnost mírně přesahuje hranici 1 Kg a o stanu tak ani nevíte, rozměry balení jsou 40x13cm, takže stan v pohodě vleze i do batohu/krosny bez nutnosti externího uchycování na přesky. Stan jsme převáželi také v motorce a skútru, kdy v obou případech vlezl pod velmi omezený prostor pod sedadlem jezdce, což považujeme jako jednoznačnou výhodu, kterou ocení i cyklisté.
Níže vidíte rozloženou moskytiéru stanu, která umožňuje i pozorování hvězd díky průsvitnému stropu a připadáte si tak, jak byste spali pod širákem.
Konstrukci stanu nemáme ani po půl roce užívání co vytknout, tyčky jsou ve velmi odolném provedení, ve stanu jsme zažili silné bouřky, mrazy i větry a ve všech situacích nedošlo k žádné materiálné škodě, ani k žádnému průsaku vody dovnitř stanu. Důležité je v daném případě správné vypnutí stanu pomocí přikládaných lan, díky čemuž zabezpečíte, že se tropiko nebude dotýkat další vrstvy a nedojde tak ke srážení vody uvnitř stanu.
Vzhled kompletně sestaveného stanu včetně druhého pláště a kompletního vypnutí stěn.
Testování stanu v nadmořské výšce přes 3000 m.n.m. Jak můžete vidět z obrázku níže, v noci tou dobou mrzlo, ani v daném případě nedocházelo k žádnému srážení vody a promoknutí stanu.
Níže vidíte test stanu v podmínkách kempování přímo mezi ledovci v nadmořské výšce přesahující opět 3 000 m.n.m. a velmi drsné klima ledovcových vrcholků obklopujících postavený stan. První foto stanu je pouze s postavenou moskytiérou, druhé foto je již kompletní stavba včetně vnějšího pláště stanu.
Rozměry sbaleného stanu pro srovnání s klasickou botou.
Stan můžu osobně porovnat s dalším modelem podobného stanu značky Husky a taky značky Ferrino, které jsme testovali v předešlých letech. Styl našeho cestování je převážně low-cost se zaměřením na velmi lehkou výbavu, tento požadavek stan jednoznačně splňuje a ani po několika měsících jsme na něm nenalezli žádné nedostatky kromě chybějící boční kapsy uvnitř stanu (nachází se tam pouze jedna kapsička přímo pod stropem moskytiéry.
Ve stanu se dá vyspat ve 2 lidech, ale v daném případě je nutné položit krosny do předsíně (pokud máte na výšku také kolem 179 cm). Pokud jste ve stanu sami, tak si můžete užívat neskutečného komfortu a mít veškeré věci rovnou uvnitř. Stan je velmi prostorný a balení obsahuje i speciální podlahovou celtu, která může poskytnout ještě větší komfort.
Podlahovou celtu jsme ale nepoužili ani jednou, protože disponujeme nafukovacími karimatkami, tak tuto část stanu považujeme za zcela zbytečnou, podlaha stanu v pohodě vydržela i skalnaté podloží a celtu tak osobně nedoporučujeme vozit, neboť jenom zvyšuje celkovou hmotnost a objem balení stanu.
Stan vozíme s vnějším a vnitřním pláštěm, kolíky a lany, tato kombinace se nám osvědčila jako zcela nejlepší.
Mezi nevýhody stany můžeme zmínit vyšší pořizovací cenu (v porovnání se značkou MSR, je však cena zcela zanedbatelná). Z dalších značek nemá stan jakoukoliv blízkou konkurenci až na jeho kopii prodávanou pod značkou waterfall.
Mezi výhody můžeme jednoznačně zařadit nízkou hmotnost, rozměry balení i velmi vysokou odolnost stanu, stan zároveň nabízí několik možností sestavení, což je u stanů v této cenové kategorii jednoznačné plus. Úspora hmotnosti u turistiky dosahující v daném případě až 1 Kg je jednoznačně největší výhoda, kterou zde vidíme. Designové provedení stanu je také na velmi vysoké úrovni a se stanem se tak nemusíte stydět ani vedle těch nejdražších značek.
Recenzi připravil a sepsal 4.1.2020 Tomáš Ptak.
V případě dotazů se na mě neváhejte obrátit i telefonicky na čísle 737 406 943 (10:00 - 16:00)
Dodatečná recenze nejnovějšího provedení tohoto modelu z roku 2020 v tmavě zelené barvě:
Nejnovější provedení stanu Cloud UP2 vydané teprve v Červnu roku 2020 jsme podrobili testování při dálkové trase HRP vedoucí přes vrcholky Pyrenejí, testování probíhalo při 23 denním pobytu v Pyrenejích.
Vylepšení modelu spočívá v lepší možnosti ukotvení celého stanu pomocí kotvících lan, které je velmi užitečné pokud přespáváte ve výškách nad 3000 m.n.m. kde jsou časté bouřky doprovázené silným větrem. Nová verze již netrpí stékající kondenzací a zároveň je zde vylepšená voděodolnost celého stanu. Při správném ukotvení nám dovnitř nespadla ani kapka vody a bouřky to byly opravdu pořádné. Další vylepšení spočívá v poutku k uchycení svítilny a speciální kapsičce uvnitř moskytiéry. Vylepšení se dočkala i stanová celta vhodná především, pokud stanujete na kamenném/skalnatém podloží, již nehrozí její protržení jako u předchozího modelu z roku 2019.
Celkově jsme byli se stanem opět velmi spokojeni a tuhle vylepšenou verzi můžeme doporučit všemi deseti, ani po 23 dnech nemůžeme stanu vůbec nic vytknout, jedná se o ultralight špičku, která je prozatím bezkonkurenční možností v oblasti Ultralight cestování.
V době testování jsme měli šanci vyzkoušet i další modely stanů, které tento výrobce nabízí, model CloudUp2 lze zakoupit i v ještě více odlehčené variantě s pláštěm z materiálu 10D, tento model však neuspěl v testu ve větru, ani v dešti, proto jej vůbec nenabízíme, neboť zastáváme názor, že stan, který stojí přes 5 000 Kč, by měl obstát přeháňku/bouřku i silnější vítr a v našich podmínkách je jinak nepoužitelný.
V testu neobstál ani model Wing2, z tohoto důvodu nabízíme pouze model CloudUp2 v provedení z roku 2020, který můžeme na základě našeho rozsáhlého testování doporučit - vydrží jakoukoliv bouřku i přeháňku bez toho, aniž byste byli uvnitř kompletně promoklí, nebo museli následně stan opravovat.
Dodatečná recenze byla vytvořena a sepsána dne 22.7.2020, testoval Ptak Tomáš a jeho tým.